کشمش وارد بورس کالای کشاورزی شد
۱۳۹۸/۰۹/۰۹

کشمش وارد بورس کالای کشاورزی شد

کشمش اولین محصول خاص خراسان رضوی میباشدکه دارای مزیت بازرگانی و صادراتی در استان است که در قالب گواهی سپرده نسبت به ثبت محصول در بورس و اقدام از طریق بورس کالای ایران صورت پذیرفته است.

مدیر توسعه بازرگانی با اعلام این خبر گفت:زیره،پسته و کشمش سه محصولی هستند که در آستانه ورود به بورس قرار گرفته بودند که از این بین با آماده سازی انبارهای استاندارد کشمش وارد معاملات بورس کالای کشاورزی شد.
حمید جنتی اظهار داشت:مدیران بورس کالای ایران در جلسات متعدد در استان خراسان رضوی به آموزش کشاورزان،مدیران،کارشناسان بخش کشاورزی،و تجار بخش پرداخته و اقدام به شناسایی انبارهای استاندارد نمودند.
وی با اشاره به اینکه شهرستان خلیل آباد با حجم ۳۰ هزار تن تولید سالانه کشمش ، بیشترین میزان تولید را در سطح استان دارد، گفت: برای محصول پایه و تدوین استانداردها بهتر است مشخصات کیفی و ویژگی‌های ظاهر فیزیکی محصول لحاظ شود؛ چراکه درحال‌حاضر نیز صادرکنندگان براساس ویژگی‌های ظاهری محصول را از کشاورزان خریداری کرده و اقدام به صادرات آن به کشورهای مقصد می‌کنند.
وی گفت: طبق آمار منتشر شده از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) سه کشور ترکیه، آمریکا و ایران با سهم ۶۲ درصدی از کل تولید جهانی کشمش، تولیدکنندگان عمده این محصول محسوب می‌شوند. در ایران نیز عمده تولید در استان خراسان رضوی، آذربایجان غربی و شرقی، کردستان و قزوین است که در استان خراسان‌رضوی نوع کشمش قلمی سبز بالاترین حجم تولید را به خود اختصاص داده است.
این مقام مسئول اظهار داشت:میزان تولید کشمش در کشور 590 هزار تن و در استان خرسان رضوی با 38 درصد سهم از تولید کشور معادل با 230 هزار تن است. وی افزود: صادرات این محصول در کشور حدود 130 هزار تن به ارزش حدود270 میلیون دلار میباشد که صادرات این محصول در استان حدود 3 هزار تن به ارزش حدود 3/5 میلیون دلار است.وی ادامه داد:سهم وزنی استان از صادرات کشور در این محصول حدود 2 درصد و سهم ارزش استان از صادرات حدود 1/5 درصد میباشد.
 
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۶
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید