استقرار عشایر در مناطق قشلاقی
۱۳۹۸/۰۹/۱۲

استقرار عشایر در مناطق قشلاقی

کوچ پاییزه ۱۱۰۰ خانوارعشایربرون کوچ و ۶۰۰۰ خانوارعشایر درون کوچ به مناطق قشلاقی در حال اتمام است.

     به گزارش روابط عمومی اداره کل امورعشایرخراسان رضوی محمد نبوی فرد مدیر کل امورعشایراستان   شروع سرما و زایش تدریجی دام را آغاز کوچ پاییزه عشایر خراسان رضوی اظهار کرد و گفت :  عشایر برون کوچ  شامل تعدادی ازعشایرشهرستان قوچان  با 450 خانوارو بیش از 58000 راس دام  که در فصل قشلاق به شهرستان مراوه تپه دراستان گلستان و با طی مسافت 370 کیلومتر و عبور از مسیر های فاروج ، شیروان ، بجنورد، مانه و سملقان و ایلراههای شلمی و خشتلی به حوزه استان گلستان ( قشلاق مراوه تپه ) وارد و درآنجا مستقر می شوند، همچنین تعداد 480 خانوارازعشایر طایفه  طاهری و ایلخانی شهرستان بردسکن با بیش از 56000 راس دام به شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی و با طی مسافت حدود 130 کیلومتر در مناطق قشلاقی کوه سفید و چاه مسافر مستقر می گردند، تعدادی از عشایر خواف (120 خانوار)  به شهرستان زیرکوه دراستان خراسان جنوبی و تعدادی از عشایر شهرستان سبزوار(50 خانوار)  به شهرستان شاهرود ( میامی) به استان سمنان کوچ می کنند.
وی افزود:عشایردرون کوچ شامل تعدادی ازعشایرشهرستانهای قوچان، چناران، نیشابور و مشهد می شوند که در کوچ پاییزه به مناطق قشلاقی استان درشهرستانهای سرخس، کلات و حوزه شهرستان مشهد (میامی) مستقرمی شوند وباقیمانده عشایردرمناطق گرمسیری درحوزه همان شهرستانهای خود کوچ می نمایند.

محمد نبوی فرد افزود: با توجه به هماهنگیهای بعمل آمده  و در راستای آئین نامه ساماندهی عشایر دستگاههای ذیربط ( نیروی انتظامی ، بسیج عشایری ، آموزش و پرورش ، دامپزشکی ، منابع طبیعی  ، بهداشت و درمان  و... ) هماهنگی های لازم را نسبت به تأمین امنیت و خدمات رسانی مناسب به عشایر درمناطق قشلاقی انجام دادند.
 مدیر کل امور عشایر خراسان رضوی  به  عمده ترین فعالیت ها  و خدمات رسانی به عشایر استان از سوی امورعشایر به ویژه در زمان کوچ اشاره کرد و گفت: تسطیح و مرمت 3500 کیلومتر ایلراههای عشایری در دونوبت ، تامین آب شرب مورد نیازانسان و دام عشایر از طریق تانکرهای ثابت و سیار ، هماهنگی با دستگاههای اجرایی ، تامین و توزیع علوفه ، سوخت (گاز مایع) و ارزاق عمومی مورد نیاز عشایر(آرد) از جمله خدمات این اداره کل و شبکه های تعاونی عشایری می باشد.

   
بیش از یک و نیم درصد جمعیت ایران را عشایر تشکیل می‌دهند و خراسان رضوی نیز دارای 35 طایفه عشایری با 7 هزار و 145 خانوار(35730 نفر) عشایرمی باشد  که در13 شهرستان و در 364 محله عشایری پراکنده اند و60 درصد مراتع استان را دراختیار دارند. مشهد، کلات، سرخس، چناران، قوچان درگز، نیشابور،سبزوار،خوشاب،خواف، کاشمر، خلیل آباد و بردسکن از شهرستانهای دارای عشایر می باشند.
     
همچنین  995 هزار واحد دامی در اختیار عشایر خراسان رضوی قراردارد و بر این اساس 10 درصد جمعیت دام استان خراسان به عشایر تعلق دارد، که بیش از15 درصد گوشت قرمز استان (12000 هزارتن )  و 17 هزارتن فرآورده های دامی شامل : شیر ، روغن ، پشم و کرک و کود حیوانی و 42 هزارمترمربع صنایع دستی توسط عشایر تولید می شود که نقش بسزایی دراقتصاد خراسان ایفا میکنند.    زمان حضور عشایرخراسان رضوی در مناطق قشلاقی بر اساس شرایط آب و هوایی  5 ماه از سال است و زمان کوچ پائیزه عشایر از اوایل آذر ماه  و حداکثر اواخر فروردین ماه سال بعد در مناطق قشلاقی استقرار می یابند. و سپس  از اوایل اردیبهشت ماه از مناطق قشلاقی به سمت مناطق ییلاقی عازم خواهند شد.
 
 


منبع : خبرنگار: عماری
تعداد بازدیدها : ۵۶
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید